Certyfikowana jakość suplementów diety- co to oznacza?
W ostatnich latach zapotrzebowanie na suplementy diety bardzo wzrosło. Z czego to wynika? Jak wybrać "dobre" suplementy diety?
Suplement diety to środek spożywczy, który uzupełnia dietę o brakujące składniki. To znaczy, że powinien być stosowany w przypadkach, kiedy zbilansowana dieta nie dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo ważna jest codzienna dawka ruchu, nawodnienie oraz zdrowy sen i prawidłowa ilość odpoczynku. Należy pamiętać, że porcja suplementów, ze względu na bezpieczeństwo stosowania, powinna być kontrolowana, stąd podaje się je w postaci tabletek, kapsułek itd.
Pamiętajmy, że to jest podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dbać o siebie tak, jakbyśmy chcieli. Praca, pośpiech, zmęczenie- są momenty w naszym życiu, kiedy czujemy się osłabieni, pozbawieni energii. Warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, wykonać badania krwi i zweryfikować przyczynę tego samopoczucia.
Jedzenie to nie leczenie – pamiętaj, że suplementy diety to kategoria żywności. Nie myl ich z lekami, których przeznaczenie jest zupełnie inne. Suplementować znaczy uzupełniać – pamiętaj, że podstawą dobrego samopoczucia jest racjonalna dieta. Prowadź zdrowy styl życia. Nie wszystko złoto co się świeci – w kwestii suplementacji nie polegaj na informacjach pochodzących z reklam. Postaw na rzetelne źródła wiedzy. Zachowaj czujność – sięgając po suplement diety bądź uważny i obserwuj, w jaki sposób dany produkt wpływa na Twój organizm. Pochodzenie ma znaczenie – suplementy diety kupuj jedynie ze sprawdzonych źródeł. Zachowaj szczególną ostrożność wobec produktów dostępnych w sprzedaży internetowej. Nie suplementuj na zapas – suplementy diety powinny być stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach. Zanim zastosujesz konkretny produkt wykonaj odpowiednie badania laboratoryjne, aby przekonać się czy Twoja dieta rzeczywiście wymaga suplementacji. Bądź świadomym konsumentem – nie istnieje uniwersalny suplement diety dla wszystkich. Każdorazowo zweryfikuj, czy dany produkt może być przez Ciebie spożywany. Przykładowo niektóre suplementy diety nie mogą być stosowane u dzieci a innych nie zaleca się kobietom w ciąży. Więcej nie znaczy lepiej – nie przekraczaj zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu. Nadmiar niektórych składników w diecie jest tak samo szkodliwy jak ich niedobór. Uważaj na interakcje – suplementy diety mogą negatywnie wpływać na działanie przyjmowanych leków. W trosce o zdrowie poinformuj swojego lekarza o stosowanej suplementacji i zastosuj się do jego rad. Wybieraj rozsądnie – korzystaj z Rejestru Produktów zamieszczonego na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www. rejestrzp.gis.gov.pl), aby dowiedzieć się czy dany produkt został zgłoszony jako suplement diety i jaki jest jego aktualny status
Wszelkie prawa zastrzeżone farmacja.net sp. z o. o
Suplementy diety powinny być stosowane w uzasadnionych przypadkach, pamiętajmy tez o kilku zasadach, bardzo ważnych przy prawidłowej suplementacji:
- Nie wierz reklamom. Postaw na wiarygodne źródła wiedzy, skontaktuj się z lekarzem bądź farmaceutą
- Więcej wcale nie oznacza lepiej. Pamiętaj że nadmiar może zaszkodzić - stosuj suplementy zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania.
- Suplementy to nie leki. Działanie na własną rękę może być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego bądź w kontakcie ze swoim lekarzem
- Obserwuj swój organizm. Bądź czujny i sprawdzaj reakcję swojego ciała na dany preparat
- Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Pamiętaj, że nie istnieje uniwersalny suplement, niektóre z nich nie mogą być stosowane np. przez kobiety ciężarne lub dzieci.
- Uwaga na interakcje. Niektóre suplementy diety nie mogą być stosowane podczas przyjmowania niektórych leków.
- Wybieraj sprawdzone suplementy diety. Sprawdzaj w Rejestrze Produktów GIS powiadomienia.gis.gov.pl status suplementu diety.
Jedzenie to nie leczenie – pamiętaj, że suplementy diety to kategoria żywności. Nie myl ich z lekami, których przeznaczenie jest zupełnie inne. Suplementować znaczy uzupełniać – pamiętaj, że podstawą dobrego samopoczucia jest racjonalna dieta. Prowadź zdrowy styl życia. Nie wszystko złoto co się świeci – w kwestii suplementacji nie polegaj na informacjach pochodzących z reklam. Postaw na rzetelne źródła wiedzy. Zachowaj czujność – sięgając po suplement diety bądź uważny i obserwuj, w jaki sposób dany produkt wpływa na Twój organizm. Pochodzenie ma znaczenie – suplementy diety kupuj jedynie ze sprawdzonych źródeł. Zachowaj szczególną ostrożność wobec produktów dostępnych w sprzedaży internetowej. Nie suplementuj na zapas – suplementy diety powinny być stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach. Zanim zastosujesz konkretny produkt wykonaj odpowiednie badania laboratoryjne, aby przekonać się czy Twoja dieta rzeczywiście wymaga suplementacji. Bądź świadomym konsumentem – nie istnieje uniwersalny suplement diety dla wszystkich. Każdorazowo zweryfikuj, czy dany produkt może być przez Ciebie spożywany. Przykładowo niektóre suplementy diety nie mogą być stosowane u dzieci a innych nie zaleca się kobietom w ciąży. Więcej nie znaczy lepiej – nie przekraczaj zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu. Nadmiar niektórych składników w diecie jest tak samo szkodliwy jak ich niedobór. Uważaj na interakcje – suplementy diety mogą negatywnie wpływać na działanie przyjmowanych leków. W trosce o zdrowie poinformuj swojego lekarza o stosowanej suplementacji i zastosuj się do jego rad. Wybieraj rozsądnie – korzystaj z Rejestru Produktów zamieszczonego na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www. rejestrzp.gis.gov.pl), aby dowiedzieć się czy dany produkt został zgłoszony jako suplement diety i jaki jest jego aktualny status. Źródło: ŁW/GISWszelkie prawa zastrzeżone farmacja.net sp. z o. o
Jedzenie to nie leczenie – pamiętaj, że suplementy diety to kategoria żywności. Nie myl ich z lekami, których przeznaczenie jest zupełnie inne. Suplementować znaczy uzupełniać – pamiętaj, że podstawą dobrego samopoczucia jest racjonalna dieta. Prowadź zdrowy styl życia. Nie wszystko złoto co się świeci – w kwestii suplementacji nie polegaj na informacjach pochodzących z reklam. Postaw na rzetelne źródła wiedzy. Zachowaj czujność – sięgając po suplement diety bądź uważny i obserwuj, w jaki sposób dany produkt wpływa na Twój organizm. Pochodzenie ma znaczenie – suplementy diety kupuj jedynie ze sprawdzonych źródeł. Zachowaj szczególną ostrożność wobec produktów dostępnych w sprzedaży internetowej. Nie suplementuj na zapas – suplementy diety powinny być stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach. Zanim zastosujesz konkretny produkt wykonaj odpowiednie badania laboratoryjne, aby przekonać się czy Twoja dieta rzeczywiście wymaga suplementacji. Bądź świadomym konsumentem – nie istnieje uniwersalny suplement diety dla wszystkich. Każdorazowo zweryfikuj, czy dany produkt może być przez Ciebie spożywany. Przykładowo niektóre suplementy diety nie mogą być stosowane u dzieci a innych nie zaleca się kobietom w ciąży. Więcej nie znaczy lepiej – nie przekraczaj zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu. Nadmiar niektórych składników w diecie jest tak samo szkodliwy jak ich niedobór. Uważaj na interakcje – suplementy diety mogą negatywnie wpływać na działanie przyjmowanych leków. W trosce o zdrowie poinformuj swojego lekarza o stosowanej suplementacji i zastosuj się do jego rad. Wybieraj rozsądnie – korzystaj z Rejestru Produktów zamieszczonego na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www. rejestrzp.gis.gov.pl), aby dowiedzieć się czy dany produkt został zgłoszony jako suplement diety i jaki jest jego aktualny status. Źródło: ŁW/GIS
Wszelkie prawa zastrzeżone farmacja.net sp. z o. o
Jedzenie to nie leczenie – pamiętaj, że suplementy diety to kategoria żywności. Nie myl ich z lekami, których przeznaczenie jest zupełnie inne. Suplementować znaczy uzupełniać – pamiętaj, że podstawą dobrego samopoczucia jest racjonalna dieta. Prowadź zdrowy styl życia. Nie wszystko złoto co się świeci – w kwestii suplementacji nie polegaj na informacjach pochodzących z reklam. Postaw na rzetelne źródła wiedzy. Zachowaj czujność – sięgając po suplement diety bądź uważny i obserwuj, w jaki sposób dany produkt wpływa na Twój organizm. Pochodzenie ma znaczenie – suplementy diety kupuj jedynie ze sprawdzonych źródeł. Zachowaj szczególną ostrożność wobec produktów dostępnych w sprzedaży internetowej. Nie suplementuj na zapas – suplementy diety powinny być stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach. Zanim zastosujesz konkretny produkt wykonaj odpowiednie badania laboratoryjne, aby przekonać się czy Twoja dieta rzeczywiście wymaga suplementacji. Bądź świadomym konsumentem – nie istnieje uniwersalny suplement diety dla wszystkich. Każdorazowo zweryfikuj, czy dany produkt może być przez Ciebie spożywany. Przykładowo niektóre suplementy diety nie mogą być stosowane u dzieci a innych nie zaleca się kobietom w ciąży. Więcej nie znaczy lepiej – nie przekraczaj zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu. Nadmiar niektórych składników w diecie jest tak samo szkodliwy jak ich niedobór. Uważaj na interakcje – suplementy diety mogą negatywnie wpływać na działanie przyjmowanych leków. W trosce o zdrowie poinformuj swojego lekarza o stosowanej suplementacji i zastosuj się do jego rad. Wybieraj rozsądnie – korzystaj z Rejestru Produktów zamieszczonego na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www. rejestrzp.gis.gov.pl), aby dowiedzieć się czy dany produkt został zgłoszony jako suplement diety i jaki jest jego aktualny status.
Wszelkie prawa zastrzeżone farmacja.net sp. z o. o
Wymagania prawne dla suplementów diety
Zasady dotyczące jakości i bezpieczeństwa żywności reguluje wiele aktów prawnych.
- Na poziomie międzynarodowym Codex Alimentarius
- W Europie Zielona Księga – Generalne Zasady Prawa Żywnościowego w UE, Biała Księga Bezpieczeństwa Żywności, dyrektywy i rozporządzenia dotyczące higieny środków spożywczych
- W Polsce jest to między innymi Ustawa o bezpieczeństwie żywności
W obszarze uregulowań na temat bezpieczeństwa żywności istnieją zapisy dotyczące obowiązkowych systemów wspomagających produkcję bezpiecznej żywności tj. GMP (Dobra Praktyka Produkcyjna), GHP (Dobra Praktyka Higieniczna) czy HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli – system rozpoznający, oceniający i kontrolujący zagrożenia istotne dla bezpieczeństwa żywności).
Stosowanie się do zasad wymienionych systemów jest warunkiem obligatoryjnym w krajach UE.
Dobrowolne systemy jakości:
- TQM - to takie kierowanie produkcją we wszystkich jej fazach, aby osiągnąć wyrób o najwyższej jakości.
- QACP (punkty kontrolne zagwarantowania jakości), który powstał na bazie HACCP, dotyczy zagwarantowania jakości z punktu widzenia konsumenta, z uwzględnieniem cech jakości handlowej, organoleptycznej czy odżywczej. Wymaga on zdefiniowania jakości produktu i odnosi się do całości procesu produkcji i dystrybucji, od pozyskania surowca aż do konsumpcji.
Jak znaleźć suplement diety dobrej jakości?
W związku z dużą ilością produktów dostępnych na Polskim rynku, możemy mieć problem z wyborem. Ponadto reklamy kuszą obietnicami bujnej czupryny, czy poprawą libido. Jeśli mamy wątpliwości, a chcemy samodzielnie dokonać zakupu, to najlepiej przeczytać etykietę. Na każdej powinna być dokładna informacja o składzie, sposobie produkcji, certyfikatach.
Zazwyczaj suplementy diety dobrej jakości dostępne są w aptekach, sklepach zielarsko-medycznych oraz sklepach ze zdrową i ekologiczną żywnością. W tych miejscach przechowywane są one we właściwy sposób, więc nie stracą swoich właściwości. Dodatkowo personel medyczny może pomóc w doborze właściwego suplementu diety.
Zapraszamy do kontaktu z nami!